ΑΠΟΕΛ – ΑΠΟΛΛΩΝ 0-1: Με γκολ του Nuno Morais στο 90+2 και με 10!

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε, ίσως, την πιο σημαντική νίκη στη μέχρι στιγμής πορεία του στο φετινό Πρωτάθλημα,  χάρις σε γκολ του Nuno Morais στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας κορυφής μεταξύ ΑΠΟΕΛ και ΑΠΟΛΛΩΝΑ, που διεξήχθη σήμερα Σάββατο στο στάδιο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας, επιφύλασσε ένα συναρπαστικό φινάλε, με τους γηπεδούχος να πανηγυρίζουν στο τέλος του αγώνα μια σπουδαία νίκη.

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κακά στο 70ο λεπτό, κατάφεραν να σκοράρουν στη τελευταία φάση του αγώνα και να πάρουν το ζητούμενο απέναντι σε ένα εξαιρετικό Απόλλωνα.

Χάρις την κεφαλιά του Πορτογάλου Nuno Morais στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2), ο ΑΠΟΕΛ νίκησε στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής τον Απόλλωνα με 1-0, και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον επαναφέρουν στη κορυφή του Πρωταθλήματος, ισόβαθμο με την Λεμεσιανή ομάδα.

Σύμφωνα με την επίσημη βαθμολογία της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου, ο ΑΠΟΕΛ με τη νίκη του έφτασε στους 45 βαθμούς, όσους και ο Απόλλωνας αλλά αναγράφεται πρώτο στη βαθμολογία, καθώς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Λεμεσό οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία 0-0.

Η σημερινή ήταν η 13η φετινή νίκη για το ΑΠΟΕΛ και για τον Απόλλωνα η 4η ήττα.

Στο φινάλε της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια στο Στάδιο ΓΣΠ, ενώ ο Απόλλωνας την Ανόρθωση στο Τσίρειο Στάδιο.