Το δεύτερο μετάλλιο για την Κύπρο στους 2ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες στην Πάτρα χάρισε η 30χρονη αθλήτρια Σταύρη Περικλέους από τη Λευκωσία.

Μόλις λίγες ώρες μετά την κατάκτηση του πρώτου μεταλλίου από το δίδυμο Μαριώτα Αγγελοπούλου και Μανωλίνα Κωνσταντίνου στο Beach Volleyball, η κυπριακή αποστολή προσθέτει άλλο ένα στη συγκομιδή της.

Η Κύπρια Πρωταθλήτρια του τριάθλου Σταύρη Περικλέους αγωνίστηκε το πρωί του Σαββάτου (31/8) στο άθλημα του Aquathlon και τερμάτισε στην 3η θέση, με τελικό χρόνο 37 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα, και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Το Aquathlon αποτελείται από τρία μέρη, τρέξιμο 2,5 χλμ, 1 χλμ κολύμβηση και ξανά 2,5 χλμ τρέξιμο. Είναι παρόμοιο με το τριάθλο, εξ ου και υπάγεται στην ίδια ομοσπονδία αλλά δεν περιλαμβάνει την ποδηλασία.

This slideshow requires JavaScript.

Στο πρώτο σκέλος του αθλήματος σημείωσε χρόνο 00:09:19. Ακολούθως έκανε 00:18.00 στην κολύμβηση και έπειτα έκλεισε με χρόνο 00:09.38 το 2ο σκέλος του τρεξίματος. Με τα ενδιάμεσα διαστήματα, σημείωσε τελικό χρόνο 00:37.21.

Μιλώντας στο γραφείο Τύπου της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής (ΚΟΕ), μετά τον αγώνα, η Σταύρη Περικλέους είπε: «Ήταν δύσκολη διαδρομή με πολύ κύμα, για το οποίο δεν ήμουν συνηθισμένη. Έπρεπε να προσαρμοστώ αφού έχασα και λίγο τον προανατολισμό μου, όμως κάλυψα τη διαφορά στο τρέξιμο. Ερχόμενη εδώ, δεν ήμουν προετοιμασμένη για το μετάλλιο, όμως το πίστευε ο προπονητής μου (σ.σ. Χρίστος Χρίστου) και με έσπρωξε στην επιτυχία!».

Stavri Pericleous - MBG Patras 2019
Η απονομή των μεταλλίων του Aquathlon στους 2ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες. Η Ισπανία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, η Πορτογαλία το αργυρό και η Κύπρος το χάλκινο. Ελλάδα, Πάτρα, 30 Αυγούστου 2019. [Photo Credits: Mediterranean Beach Games – MBG]
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σάρα Γκερέρο Μάνσο από την Ισπανία, η οποία σημείωσε χρόνο 00:34.11 και το αργυρό η Άνα Λουίζα Βιέρα Ράμος από την Πορτογαλία, η οποία με χρόνο 00:36.09.

Λίγο αργότερα, στον τελικό των ανδρών στο Aquathlon ο Παναγιώτης Αντωνίου τερμάτισε στην 11η θέση σε σύνολο 15 αθλητών. Με 00:08.32 στο 1ο σκέλος του τρεξίματος, 00:16.28 στην κολύμβηση, 00:09.19 στο 2ο σκέλος του τρεξίματος και μαζί με τα ενδιάμεσα διαστήματα, ο συνολικός χρόνος του Κύπριου αθλητή ήταν 00:34.39.