Ηττήθηκε η Εθνική Κύπρου απέναντι στο Βέλγιο

Cyprus Belgium Euro 2020 Soccer
Ο ποδοσφαιριστής της Εθνικής Κύπρου, Φώτης Παπουλής, και ο ποδοσφαιριστής της Εθνικής Βελγίου, Τοργκάν Αζάρ. [Photo Credits: Philippos Christou/AP)

Την πρώτη ήττα στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου (EURO 2020) πήρε η Εθνική Κύπρου απέναντι στο Βέλγιο.

Οι ποδοσφαιριστές της Εθνικής Κύπρου προσπάθησαν να κάνουν την υπέρβαση απέναντι στους αρκετά ανώτερους Βέλγους, ωστόσο ηττήθηκαν με σκορ 2-0 στον αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή (24/3) στο στάδιο «ΓΣΠ».

Το Βέλγιο σκοράρε γρήγορα με τους Αζάρ (10’) και Μπατσουαγί (18’), ενώ στη συνέχεια κατάφερε να διατηρήσει το αποτέλεσμα και να συντηρήσει της δυνάμεις του.

Στο Α’ ημίχρονο του αγώνα το Βέλγιο ανέλαβε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και μόλις στο 10ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Αζάρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με φαλτσαριστό σουτ.

Η Κύπρος προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα ωστόσο η πίεση που ασκούσαν οι Βέλγοι δεν της επέτρεπαν να διατηρήσει την κατοχή. Στο 18ο λεπτό το Βέλγιο έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Μπατσουαγί, ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα της Εθνικής μας, πέρασε τον Πάρντο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Οι Βέλγοι απείλησαν ακόμη δυο φορές με τους Μπατσουαγί και Μέρτενς, ωστόσο ο Πάρντο απομάκρυνε τον κίνδυνο. Η Εθνική πέρα από ένα σουτ του Παπουλή στο 38ο λεπτό δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κουρτουά.

Στο Β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά σε σχέση με το πρώτο μέρος και παρότι η Εθνική Κύπρου κρατούσε περισσότερο την μπάλα, δεν κατάφερε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Οι Βέλγοι έριξαν αισθητά την απόδοση τους έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με την Κύπρο να φτάνει κοντά στο γκολ στο 88ο λεπτό. Ο Λαΐφης έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Κουρτουά.

Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την κυπριακή ομάδα να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020.

Την επόμενη αγωνιστική η Εθνική Κύπρου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Σκωτία, ενώ το Βέλγιο θα βρεθεί αντιμέτωπο με το Καζακστάν εντός έδρας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΚΥΠΡΟΣ: Πάρντο, Τζούνιορ (46’ Γεωργίου), Ιωάννου, Μερκής, Εφραίμ (75’ Σπόλιαριτς), Αντωνίου (81’ Μακρής), Κούσουλος, Παπουλής, Μαργκάσα, Αρτυματάς, Λαΐφης.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Βερμάλεν, Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Εντέν Αζάρ, Μέρτενς (56’ Γιανουζάι), Θόργκαν Αζάρ (68’ Καράσκο), Καστάν, Μπατσουαγί (89’ Πράετ).