«Μέγας» Τσιτσιπάς – Απέκλεισε τον Φέντερερ!

Roger Federer vs Stefanos Tsitsipa (Australian Open 2019)

Στον προημιτελικό του Australian Open, αποκλείοντας τον κορυφαίο τενίστα όλων των εποχών, προκρίθηκε ο 20χρονος Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς!

Μετά από ένα αδιανόητο παιχνίδι στη Rod Laver Arena της Μελβούρνης, ο Έλληνας πρωταθλητής πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του ελληνικού τένις, καθώς κέρδισε τον Ρότζερ Φέντερερ με 3-1 σετ για τους «16» του Australian Open.

Ο Έλληνας τενίστας, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 ισοφάρισε 1-1 και έδειξε την μεγάλη κλάση του καθώς γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 2-1 σετ. Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ ο Τσιτσιπάς κατάφερε να επικρατήσει του Ρότζερ Φέντερερ με 3-1 σετ.

“Πίστευα από την αρχή στην νίκη. Ήθελα να μπω στην αρένα με πίστη στις δυνάμεις μου, έχω σεβασμό στον Ρότζερ που είναι ο θρύλος του αθλήματος μας. Πραγματοποίησα ένα όνειρό μου γιατί παρακολουθούσα τους αγώνες του από όταν ήμουν έξι ετών”, ήταν οι πρώτες δηλώσεις του Τσιτσιπά από το κορτ.