Οι αντίπαλοι του ΑΠΟΕΛ στους ομίλους του Europa League

Europa League 2019-20 - Group Stage - Draw (2)
Η κλήρωση των ομίλων του Europa League 2019-20. [Photo Credits: UEFA]

Ο ΑΠΟΕΛ έμαθε την Παρασκευή τις ομάδες που θα αντιμετωπίσει στους επόμενους Ευρωπαϊκούς του αγώνες, για τη φάση των ομίλων του Europa League 2019-20.

Η κλήρωση για τους ομίλους της διοργάνωσης πραγματοποιήθηκε στο Μονακό, στις 14:00 (ώρα Κύπρου-Ελλάδας) και σε αυτή συμμετείχαν συνολικά σαράντα οκτώ ομάδες.

Οι πρωταθλητές Κύπρου κληρώθηκαν στον πρώτο όμιλο μαζί με την ισπανική Σεβίλλη, την αζερμπαϊτζανική Καραμπάχ και τη λουξεμβουργιανή Ντουντελάνζ.

Οι όμιλοι του Europa League 2019-20

  • 1ος όμιλος: Σεβίλλη, ΑΠΟΕΛ, Καραμπάχ, Ντούντελαντζ
  • 2ος όμιλος: Ντιναμό Κιέβου, Κοπεγχάγη, Μάλμε, Λουγκάνο
  • 3ος όμιλος: Βασιλεία, Κρασνοντάρ, Χετάφε, Τράμπζονσπορ
  • 4ος όμιλος: Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Αϊντχόφεν, Ρόζενμποργκ, ΛΑΣΚ Λινζ
  • 5ος όμιλος: Λάτσιο, Σέλτικ, Ρεν, Κλουζ
  • 6ος όμιλος: Άρσενα, Άιντραχτ, Σταντάρ Λιέγης, Βιτόρια
  • 7ος όμιλος: Πόρτο, Γιάνγκ Μπόις, Φέγενορντ, Ρέιντζερς
  • 8ος όμιλος: ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Λουντογκόρετς, Εσπανιόλ, Φερεντσβάρος
  • 9ος όμιλος: Βόλφσμπουργκ, Γάνδη, Σεντ Ετιέν, Ολεκσάντριγια
  • 10ος όμιλος: Ρόμα, Μπορούσια Γκλάντμπαχ, Μπασακσεχίρ, Βόλφσμπεργκ
  • 11ος όμιλός: Μπεσίκτας, Μπράγκα, Γούλβς, Σλόβαν Μπρατισλάβας
  • 12ος όμιλος: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Αστάνα, Παρτιζάν, Αλκμάαρ
Europa League 2019-20 - Group Stage - Draw
Οι όμιλοι του Europa League 2019-20, όπως προέκυψαν μετά την κλήρωση. 30 Αυγούστου 2019. [Credits: UEFA]

Οι ημερομηνίες των αγώνων

1η αγωνιστική: 20 Σεπτεμβρίου
2η αγωνιστική: 4 Οκτωβρίου
3η αγωνιστική: 25 Οκτωβρίου
4η αγωνιστική: 8 Νοεμβρίου
5η αγωνιστική: 29 Νοεμβρίου
6η αγωνιστική: 13 Δεκεμβρίου

Ποδοσφαιριστής της σεζόν

Πριν από την κλήρωση των ομάδων, η UEFA απένειμε στον Εντέν Αζάρ τον τίτλο του ‘Ποδοσφαιριστή της Σεζόν’ του Europa League για την περίοδο 2018-19.

Ο Αζάρ κατέκτησε και το τρόπαιο της διοργάνωσης με την Τσέλσι.

Copyright © 2019 OnlinEpikairotita.com