Ποδόσφαιρο

Η Δόξα «άλωσε» τον ΑΠΟΕΛ

(OnlinEpikairotita) — Εντυπωσιακή και δίκαιη νίκη-θρίαμβο απέναντι στον ΑΠΟΕΛ πέτυχε η Δόξα, δείχνοντας όχι μόνο πως δεν θα αποτελέσει εύκολο αντίπαλο για καμία ομάδα στη φετινή σεζόν αλλά και πως πρέπει να την φοβούνται.

Σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κύπρου Α’ Κατηγορίας 2018/19, η ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς κατάφερε να επικρατήσει με το εκκωφαντικό σκορ 5-2 επί του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας και πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες νίκες της.

Οι περσινοί πρωταθλητές απογοήτευσαν για άλλη μια φορά με μια πολύ άσχημη εμφάνιση, που συνοδεύτηκε με την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Μάλιστα αυτή η ήττα έρχεται στον πρώτο εντός έδρας αγώνα των «γαλαζοκιτρίνων» της Λευκωσίας.

Με αυτή την πολύ σπουδαία νίκη της, η Δόξα πηγαίνει στους 6 βαθμούς και αυξάνει τη διαφορά της από τους ουραγούς του πρωταθλήματος. Στους 6 βαθμούς και ο ΑΠΟΕΛ που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας vs ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς

Ο αγώνας ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας vs Δόξα Κατωκοπιάς διεξήχθη την Κυριακή (23/9) στο στάδιο «ΓΣΠ» και μεταδόθηκε απευθείας από τη ‘Cytavision Sports 2’, στις 18:00.

Ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε η Δόξα στο Α’ ημίχρονο, μη επιτρέποντας στον ΑΠΟΕΛ να αντιδράσει, παρά μόνο σε δύο φάσεις που κατάφερε να μειώσει το σκορ. Η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του σκοπιανού Μπέρατ Σάντικ στο 3’.

Η συνέχεια του πρώτου ημιώρου ήταν εκπληκτική για την Δόξα που κατάφερε να σημειώσει άλλα δύο τέρματα. Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε με σουτ του Νιλς Ζατλ στο 26’, ενώ το τρίτο με σουτ του Μπέρατ Σάντικ στο 35’, μετά από μακρινή μπαλιά από τον Χατζηβασίλη.

Στο Β’ ημίχρονο η ομάδα της Κατωκοπιάς συνέχισε να δυσκολεύει την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και έκανε το 4-0 με γκολ του κύπριου Βασίλη Παπαφώτη στο 49’. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να μειώσουν με γκολ του βραζιλιάνου Λούκας Βιέιρα ντε Σόουζα στο 66’, αλλά ένα λεπτό μετά (67’) η Δόξα απάντησε με τον συνήθης -πλέον- ύποπτο Μπέρατ Σάντικ που πέτυχε χατ-τρικ στον αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει με τον Τόμας Ντε Βινσέντι στο 70’.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ (Γιώργος Κωστή): Μπόι Βάτερμαν, Καρλάο, Κωστάκης Αρτυματάς, Ρεζά Γκουτσανετζχάντ, Ζίβκο Μιλάνοφ, Γκαγιάς Ζαχίντ, Τόμας Ντε Βινσέντι, Νούνο Μοράις, Πραξιτέλης Βούρος, Νικόλας Ιωάννου, Γκιλιέρμε Ντελατόρε

Τα στιγμιότυπα του αγώνα ΑΠΟΕΛ vs Δόξα:

Αν θέλετε να δείτε όλα τα αποτελέσματα των τεσσάρων πρώτων αγωνιστικών του Πρωταθλήματος μεταβείτε εδώ, ενώ για την έως τώρα βαθμολογική κατάταξη εδώ.