(OnlinEpikairotita) — Τους κορυφαίους του Κυπριακού ποδοσφαίρου για την περίοδο 2017-2018, θα βραβεύσει απόψε η Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου (ΚΟΠ).

Η ετήσια βράβευση των κορυφαίων ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ πραγματοποιείται σήμερα Δευτέρα (21/5) στις 20:00, στο ξενοδοχείο «Hilton Park» στη Λευκωσία. Το φίλαθλο κοινό μπορεί να παρακολουθήσει την βράβευση σε απευθείας μετάδοση από την κρατική τηλεόραση, το «ΡΙΚ».

Όπως και κάθε χρονιά, η Ομοσπονδία θα απονέμει τα τρόπαια στις πρωταθλήτριες ομάδες για τις Κατηγορίες Ανδρών, καθώς επίσης και τα έπαθλα στην Πρωταθλήτρια Α’ Κατηγορίας Futsal και Πρωταθλήτρια Γυναικών. Παράλληλα, κατά τη διάρκεια της ετήσιας βράβευσης θα γίνουν σημαντικές βραβεύσεις, τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο.

Πέραν όμως των καθιερωμένων βραβεύσεων, θα τιμηθούν και οι πρώην Πρόεδροι της ΚΟΠ Κωστάκης Κουτσοκούμνης και Μιχαλάκης Κυπριανού.

Η λίστα των βραβευθέντων:

Βραβεία Πρωταθλητριών Ομάδων

  • Παγκύπριο Πρωτάθλημα Cyta: ΑΠΟΕΛ
  • Β’ Κατηγορίας: ΕΝΠ
  • Γ’ Κατηγορίας: Ονήσιλος Σωτήρας 2014
  • Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ: Κούρρης Ερήμης
  • Πρωτάθλημα Γυναικών: Barcelona FA
  • Α’ Κατηγορία Futsal: ΑΠΟΕΛ

Πολυτιμότεροι ποδοσφαιριστές σε Εθνικές Κύπρου

  • Εθνικής Ανδρών: Πιέρος Σωτηρίου (Κοπεγχάγη)
  • Εθνικής Ελπίδων: Ανδρέας Χριστοδούλου (Ομόνοια)
  • Εθνικής Ανδρών Futsal: Νίκος Χατζηγεωργίου (ΑΕΛ)
  • Ποδοσφαιρίστρια Εθνικής Νεανίδων: Φιλίππα Σάββα (Λίβερπουλ)
  • Ποδοσφαιρίστρια Εθνικής Γυναικών: Μαρία Ιωάννου (Barcelona FA)

Ομάδες με τη μεγαλύτερη συμβολή σε Εθνικές Κύπρου

  • Εθνική U-17: ΑΕΚ
  • Εθνική U-19: Εθνικός Άχνας
  • Εθνική Ελπίδων: Απόλλωνας
  • Εθνική Ανδρών: Ομόνοια

Κορυφαίοι Πρωταθλήματος Cyta

  • Κορυφαίος προπονητής:  Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας)
    Κορυφαίος ποδοσφαιριστής: Florian Taulemesse (ΑΕΚ)
  • Καλύτερος νέος ποδοσφαιριστής: Ανδρέας Καρώ (Νέα Σαλαμίνα)
  • Πρώτος σκόρερ: Μάθιου Άντονυ Ντάρμπισιρ (Ομόνοια) – με 23 γκολ
  • Καλύτερη επίθεση: ΑΠΟΕΛ – με 92 γκολ

Πρωταθλήματα Futsal

  • Καλύτερος Α’ Κατηγορίας: Μανώλης Μανώλη (Ομόνοια/Αραράτ) και Do Nascimento Feitoza Leandro (ΑΠΟΕΛ)
  • Καλύτερος U-19: Ταχά Ελ Κέμπε (Ομόνοια/Αραράτ)

Πρωτάθλημα Γυναικών

  • Καλύτερη ποδοσφαιρίστρια: Έλενα Αριστοδήμου (Barcelona FA)

Άλλα ατομικά βραβεία

  • Καλύτερος ποδοσφαιριστής Παίδων U-17: Δανιήλ Παρούτης (Novara Calcio)
  • Καλύτερος ποδοσφαιριστής Νέων U-19: Ανδρέας Κατσαντώνης (Ομόνοια)
  • Πρώτος σκόρερ Β’ Κατηγορίας: Γιώργος Κολοκούδια (ΕΝΠ) – με 20 γκολ
  • Πρώτος σκόρερ Γ’ Κατηγορίας: Ανδρέας Παπαθανασίου (Ονήσιλος Σωτήρας 2014) – με 22 γκολ
  • Διαιτητές της χρονιάς: Βασίλης Δημητρίου και Λεόντιος Τράττου
  • Βοηθοί διαιτητής: Xαράλαμπος Χαραλάμπους και Νίκος Εγγλέζου

Copyright © 2019 OnlinEpikairotita.com